Siber Güvenlik Önlemleri: Saldırılara Karşı Zırhınızı Kuşanın

Ad Blocker Saptanmıştır

Değerli Ziyaretçimiz, Finans ve Sigorta blogu ekibinin ödemeleri ve sitenin tüm giderleri sadece ve sadece online reklam gelirleriyle karşılanmaktadır.Site içeriklerimizde gezintiye başlamak için Finans ve Sigorta Blog özelinde ad blockerınızı devre dışı bırakmanızı önemle rica ederiz. Anlayışınız için çok teşekkür ederiz. Saygılarımızla Finans ve Sigorta Blog Ekibi

Paylaş ve Duyur:

Bu konudan ne kadar kaçınmaya çalışsak da siber güvenlik önlemleri artık günlük yaşantımızın doğal bir parçası haline gelmek zorunda.

Hiçbir ülke, hiçbir kurum ve hiçbir kişi günümüzde %100 siber güvenlik sahibi değil.

İnternetin tüm yaşam alanlarımıza girmesiyle birlikte siber güvenlik (cyber security) ve siber tehditler kavramları da yaşamımıza dahil oldu.

Türkiyede yaşanan siber saldırılar sık sık ülkemiz gündemini meşgul ediyor.

Siber saldırganlar kredi kartlarınızı kopyalıyor, banka hesaplarınızı ele geçiriyor, gıda ve elektrik dağıtım ağlarını etkisiz kılıyor ve hatta devletlerin istihbarat dosyalarına kadar zarar verebiliyorlar ne yazık ki….

Bu siber saldırılar gerek devletler ve kurumlar düzeyinde gerekse kişisel bazda güvenliğimizi tehdit etmeye devam ediyor.

Biz de bugünkü içeriğimizde Türkiye’de yaşanan siber saldırılar konusunu sizlerle beraber masaya yatırmak istedik.

İnternetin tüm avantajlarından yararlanmanın yanı sıra kendiniz, aileniz ve işletmeniz için ne tür siber güvenlik önlemleri alabilirsiniz merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

siber-guvenlik-onlemleri-siber-guvenlik-tehditleri

siber-guvenlik-onlemleri-siber-guvenlik-tehditleri

SİBER GÜVENLİK (CYBER SECURITY)  NEDİR?

Siber güvenlik önlemleri konusuna daha yakından bakmak için önce siber güvenlik nedir ne değildire bir göz atalım birlikte.

Siber saldırılar karşısında güvende olmak için, bilgisayar ve elektronik ortamlarda bulundurulan, geliştirilen ve gerekli görülen hallerde bir mecradan başka bir mecraya taşınan tüm bilgi, belge ve sistemlerin dışarıdan art niyetli erişimlere kapalı tutulması, orijinal hallerinin bozulmaması için geliştirilen çalışmaların tamamına verilen addır.

Geçmişte ağırlıklı olarak devlet ve hükümetlerin ilgi alanında bir konuyken günümüzde internet erişimi bulunan her birey siber güvenlik tedbirleri almak ve tavizsiz uygulamak durumundadır.

SİBER GÜVENLİK ALANLARI NELER?

Sanal ortam gelişimi ve dijitalizasyon öylesine büyük bir hız kazandı ki, bu kontrolsüz büyüme hepimizi, bireyleri, hükümetleri, işletmeleri siber tehditler ve siber saldırılar karşısında savunmasız bırakıyor.

Genel geçer siber güvenlik tedbirleri devletler ve işletmeleri korumada yetersiz kaldığı için çok sayıda siber güvenlik uzmanlık alanları ortaya çıktı.

Günümüzde sürekli güncellenen ve gelişen bu alanlar arasında: Bireysel bilişim güvenliği uzmanlığı, kamusal bilişim güvenliği uzmanlığı, genel sanal ortam denetleme ve koruma ile altyapı koruma ve geliştirme gibi çok sayıda siber güvenlik alanları mevcut.

SİBER GÜVENLİK TEDBİRLERİ NELERDİR?

siber-guvenlik-tedbirleri-nelerdir

siber-guvenlik-tedbirleri-nelerdir

 • Bir işletme sahibiyseniz şirket anayasanızda yer alacak profesyonel bir siber güvenlik politikaları belirleyin.
 • Tüm ekibinizin siber güvenlik eğitimleri almasını sağlayın.
 • Bütün verilerinizi hiç ihmal etmeden düzenli periyotlarla çoklu ortamda yedekleyin.
 • Mobil cihazlardan gelebilecek saldırılar için profesyonel siber güvenlik önlemleri yatırımı yapın.
 • Kendi siber güvenlik bilgilerinizi ve ekibinizin bilgi düzeyini düzenli olarak ölçtürün; takviye gereken durumlarda ilave eğitimler alın, aldırın.
 • Kişisel hesaplarınız, şifreleriniz için üşenmeyin ve çok uzun, çok karmaşık, kırılması çok güç parolalar ve şifreler belirleyin. Bu şifreleri hiçbir yere yazmayın.
 • Kendi şahsi hesaplarınız ve işletme hesaplarınız için çoklu kimlik doğrulama uygulamaları tercih edin.
 • Anti-Malware yazılımlara yatırım yapmayı unutmayın. Bu yatırımlar tüm maddi varlıklarınız saldırıya uğradığında ödediğiniz yatırım tutarını size kat kat geri kazandırmış olacak.
 • İşletmenizde biyometrik güvenlik düzenlemeleri kullanın: Ses tanıma, yüz tanıma, parmak izi okuyucular, retina tarayıcılar ve davranış analizleri tercih edin.
 • İşletmenizde siber güvenlik politikalarını hiyerarşik olarak yapılandırın: Kişilerin güvenilirlik ve stratejik işlevler yapma ya da yapmamalarına göre her bilgiye herkesin erişmesini engelleyin.
 • Tüm siber güvenlik tedbirleri öncesi penetrasyon testleri uygulatın ve sektörünüze özel çözümler tercih edin.
 • İşletmenizde en ileri seviye siber erişim izni bulunanları sınırlı sayıda tutun ve sürekli denetim altında olmalarını sağlayın.
 • Üçüncü taraf işletmeler, tedarikçiler, outsource edilmiş partnerler, freelance hizmet aldığınız kişiler, birlikte iş yaptığınız ajanslar gibi tarafların bilgilerinize erişimini çok sınırlı tutun ve 7*24 eylemlerini görüntüleyerek kontrol altında tutun.
 • Kişisel hesap, üyelik şifrelerinizi çok zor tahmin edilebilecek komplike ve 20 karakterli kombinasyonlardan seçin ve her 24 saatte bir yenileyin.
 • Laptop, tablet veya akıllı telefonlarınızı asla ekranları şifresiz halde ortada bırakmayın.
 • Koruma altındaki kritik bilgi ve sistemlerinizi alınan standart yedeklerin ötesinde kişisel olarak da bulut ortamında yedekleyin.

SİBER GÜVENLİK EĞİTİMİ ALMALI MISINIZ?

Eğer ortalama bir kullanıcı olmanın ötesinde kendi işletmenizi yönetiyorsanız, kritik tutarlarda finansal işlemler yapıyorsanız, ar-ge, inovasyon alanlarında görev yapıyorsanız, gizlilik anlaşmalarıyla yürütülen profesyonel projeler yönetiyorsanız daha ileri seviye siber güvenlik tedbirleri uygulamak isteyebilirsiniz.

Bu durumda en mantıklı çözüm geçerli, güncel ve akredite bir siber güvenlik eğitimi almanız olacaktır.

Dijitalleşme hızıyla beraber yakın gelecekte özellikle Z kuşağı üyelerinin önemli bir çoğunluğunun siber güvenlik eğitimleri alma konusunda talebi olacak diye düşünüyoruz.

Bu eğitim sadece kendi işletmenizi, projelerinizi ve online varlıklarınızı korumak için değil, bir kariyer yolu olarak da size inanılmaz faydalar sağlayabilir.

Profesyonel siber güvenlik uzmanı olarak geleceğin en aranan ve en yüksek gelirli mesleklerinden birine adım da atabilirsiniz. 💲💲💲😎😎😎

Siber Güvenlik Önlemleri Konusunda Son Söz

Bugünkü içeriğimizde çok önemsediğimiz bir konuyu, Türkiye’de yaşanan siber saldırılar ve bunlara karşı alınabilecek siber güvenlik önlemleri konusunu ele aldık.

Umuyoruz ki, hiçbir zaman bu saldırılara maruz kalmaz ve bir mağduriyet yaşamazsınız.

Ama siber saldırı tehditleri somut bir gerçeklik oldukları için bu konuyu halının altına süpürme, yokmuş gibi davranma lüksümüz yok hiç birimizin.

Bu saldırılar karşısında savunmasız ve yeterince bilgilendirilmemiş kişiler öyle büyük finansal ve kişisel yıkımlara uğruyorlar ki, uzun yıllar bu hasarı telafi etmekle geçebiliyor.

Madem öyle, hepimize düşen temiz internet, temiz ticaret, temiz finans ve güvenli iletişim için alabileceğimiz tüm siber güvenlik önlemleri için harekete geçmeliyiz.

👉👉👉Siber güvenlik önlemleri içeriğimizi nasıl buldunuz? Bu soruna yönelik farklı görüş ve önerileriniz de varsa aşağıda yorumlar sekmesinde okumak isteriz.

👉Blogumuzda yer almasını dilediğiniz içerik önerilerinizi bize lütfen şuradaki 👉İLETİŞİM sayfamızdan göndermeyi unutmayın. Hepsini dikkatle yayın planımıza dahil ediyoruz.

Gelecek içeriğimize dek hem siber alanda hem fiziksel dünyada en güvenli ve en konforlu günler sizin olsun.

“Kazan-Büyüt-Koru-Yaşa” 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Paylaş ve Duyur:

Yorumunu Paylaş

shares
error: Finans ve Sigorta Blog içerikleri dijital hırsızlıklara karşı teknik ve hukuki koruma altındadır. Denemeyiniz.