Araba Nasıl Kiralanır?

Ad Blocker Saptanmıştır

Değerli Ziyaretçimiz, Finans ve Sigorta blogu ekibinin ödemeleri ve sitenin tüm giderleri sadece ve sadece online reklam gelirleriyle karşılanmaktadır.Site içeriklerimizde gezintiye başlamak için Finans ve Sigorta Blog özelinde ad blockerınızı devre dışı bırakmanızı önemle rica ederiz. Anlayışınız için çok teşekkür ederiz. Saygılarımızla Finans ve Sigorta Blog Ekibi

 

“Araba nasıl kiralanır?” sorusunu son dönemde çok sayıda tüketici sormaya başladı.

Geçmişte araç kiralama firmaları sayısı ve araç kiralama talepleri de bugüne kıyasla hayli azdı.

 

Sadece kurumsal firmalar için filo kiralama alternatifleri ön plandaydı.

 

Ancak otomotiv endüstrisindeki gelişmeler, yeni nesil girişimcilik hamleleri, döviz piyasasındaki yukarı yönlü radikal hamleler kitleleri araba satın almak yerine uygun rent a car alternatiflerine yöneltti.

 

Biz de bugünkü yazımızda araba nasıl kiralanır, araç kiralama İstanbul alternatifleri nelerdir, araba kiralarken nelere dikkat etmelisiniz gibi sorulara yanıtlar paylaşmak istedik.

 

Araba Nasıl Kiralanır? 

 

araba-nasil-kiralanir-rent-a-car-sabiha-gokcen

araba-nasil-kiralanir-rent-a-car-sabiha-gokcen

 

Daha önce hiç denemediyseniz araba nasıl kiralanır konusu karşıdan bakılınca biraz prosedürlü, riskli veya zorlu görünebilir.

 

Ancak her konuda olduğu gibi araba kiralama, rent a car konusunda da ne yapmanız gerektiğini adım adım bildiğinizde çocuk oyuncağıdır.

 

Belki aracınız arızalandı ve ikame araç temin edilemedi size.

 

Belki çok beğendiğiniz bir aracın performansını merak ediyorsunuz.

 

Belki  araç kiralama aylık ya da haftalık gibi seçeneklerle arabayı iyice bir test etmek istiyorsunuz.

 

İlk iş olarak ne tür bir araba kiralama işlemi yapacağınızı net olarak belirlemelisiniz.

 

Bireysel araç kiralama mı yapacaksınız yoksa kurumsal filo kiralama mı tercih edeceksiniz?

 

Araç kiralama günlük ya da araç kiralama aylık gibi süre bazında bir kısıtlamaya mı ihtiyacınız var?

Yoksa süreyi uzun tutup fiyat avantajından yararlanmak için uzun dönemli araç kiralama alternatiflerine mi yöneleceksiniz?

 

Belki de şöförlü araç kiralama ya da özel bir etkinlik için VIP araç kiralama yapmaya karar verdiniz.

 

İhtiyacınızı, aracı şehir içinde mi şehir dışında mı kullanacağınızı, araca ihtiyacınız olan süreyi de netleştirin.

 

Ardından  gerekli evrakları toparlayıp beğendiğiniz araç için kiralama işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz.

 

Gel gelelim, ehliyetinizi daha geçen hafta aldıysanız, gidip VIP minivan kiralama şansınız sıfırın altındadır.

 

Bakın araba nasıl kiralanır sorusuna girişmeden önce bilmenizde yarar olan şeyler nelermiş?

 

Araç Kiralama Şartları Neler? Bunları Bilmeden Araba Kiralamaya Girişmeyin

 

Araba kiralama şartları denince her rent a car şirketi kendi özgün koşullarını açıklamakla beraber çoğu araç kiralama şirketinde ortak olan bazı şartlar şunlar:

 

  • Yaşınız: Ekonomi sınıfı, hatchback araç kiralama işlemleri için dahi minimum 21 yaşında olmanız aranıyor. Orta sınıf araçlarda 25 yaş, eğer lüks segment VIP araç kiralama niyetiniz varsa 27-28 yaşında olmanız gerekiyor.

 

  • Ehliyetinizin Yaşı: Şaşırtıcı ama evet. Araç kiralama sektöründe de tıpkı domain yaşı gibi ehliyetinizin ne kadar zamandır var olduğu sorgulanıyor. Ekonomi veya orta sınıf araçlar için minimum 2 yıllık ehliyet ve aktif sürüş deneyimi, büyük ve lüks segment araçlar için ise ehliyetinizin en az 3 yıllık olması isteniyor.

 

  • Depozit ve Kredi Kartı Sahipliği: Araç kiralama bedelinin tahsilatının kendi adınıza bir kredi kartı üzerinden gerçekleşmesi gerekiyor. Buna ek olarak aracı kiraladığınız süre dahilinde oluşabilecek kaza veya araç hasarları için depozit alınıyor.

 

  • Kasko Geçerliliği Şartları: Kiraladığınız araç için kaskonun geçerli olması bazı koşullara bağlıdır. Aracın sözleşmede ismi yazan kişiden farklı bir kişi tarafından kullanılması, yasal hız limitlerinin aşılması, alkollü veya çeşitli uyuşturucu nitelikte sakıncalı madde kullanımı hallerinde kiralık araç için düzenlenmiş kasko geçerliliğini yitiriyor.

 

  • Yedek Sürücü: Kiraladığınız araçta sizinle beraber bulunacak bir yedek sürücü olacaksa bu durumu mutlaka oto kiralama sözleşmesinde yazılı olarak bildirmiş olmanız ve yedek sürücünün de yaş ve ehliyet konularında aranan yeterliliklere sahip olması gerekiyor.

İSTANBULDA OTO KİRALAMA SEÇENEKLERİ NELER?

 

İstanbul iş dünyasındaki değişim ve dönüşümlerin en yoğun yaşandığı il olarak rent a car talepleri konusunda da başı çekiyor.

Çok sayıda bireysel ve kurumsal araç kiralama firması  cazip fiyatlarla kiralık araç sunuyor.

 

Sektörel istatistikler, müşteri memnuniyet oranları, fiyat/hizmet kalitesi düzeyi dikkate alındığında İstanbul’da oto kiralama için tercih edebileceğiniz şu firmalar öne çıkıyor:

 

  • Enterprise:  Dünyanın en büyük araç kiralama firması olarak konumlanan Enterprise, Türkiye’de de rent a car alanında en beğenilenler arasında yer alıyor. Uzun dönem kiralamalarda çok avantajlı fiyatlarla araç severleri mutlu ediyor. Her sınıftan araç temini sağlayabilen Enterprise, araç filosunun temizliği ve muayeneleri konusunda da titizliğiyle tanınıyor.

 

  • Avis: Avis de İstanbul’da oto kiralama konusunda profesyonel çözümler sunmasıyla tanınıyor. Global ölçekte araç kiralama şirketleri arasında kurumsallaşmayı ilk başaran şirket olarak tanınan Avis, Avis Mobil uygulamasıyla da anında araç kiralama, fiyat alma ve beğendiğiniz kiralık araç için rezervasyon kolaylığı gibi hizmetleriyle öne çıkıyor.

 

  • Budget: İncelemenizde yarar olan bir diğer araç kiralama şirketi de Budget. Uzun yıllara dayanan sektörel ve kurumsal deneyimiyle Budget firması gerek kısa dönem gerekse uzun dönem araç kiralama taleplerinizi karşılamadaki kalitesiyle biliniyor. Budget da size  kiralama noktaları, kampanya bildirimleri ve rezervasyon kolaylığı için mobil aplikasyon avantajı sunuyor.

 👉Beğendiğiniz aracı kısa veya uzun dönem kiralayıp iyice test ettikten sonra o aracın 2. elini satın almak isterseniz şu yazımızı da okumanızı öneririz: “Oto Ekspertiz Fiyatları 2020”

ARABA KİRALAMA RENT A CAR KONUSUNDA SON SÖZ 

 

Ülkemizde yakın zamana dek bir araba satın almak her orta direk ailenin hedefleri arasındaydı.

Ancak gerek vergilendirme sistemi, gerekse kendi ulusal otomotiv markalarımızı yaratmadaki başarısızlığımız, döviz kurundaki anormal yükseliş sonrası rent a car hizmetlerine talep olağanüstü arttı.

 

Araç kiralama şirketleri de bu trendi gözlemleyerek cazip kampanyalar ve avantajlar sunmaya başladılar.

Araç satın almak yerine en beğendiğiniz araçları uzun dönemli kiralamak çok daha cazip bir hale geldi.

 

“Araba nasıl kiralanır?” başlıklı yazımızda rent a car sektörüne bir ayna tutmak istedik.

 

👉 Araba kiralama deneyiminiz oldu mu bugüne dek?

 

Olumlu bir deneyim geçirdiniz mi?

 

Araba satın almak yerine kiralamayı siz de daha mantıklı buluyor musunuz?

 

Yorumlarınızı aşağıda yorumlar sekmesinde paylaşabilirsiniz.

Gelecek içeriklerimiz arasında görmek istediğiniz konuları bize İLETİŞİM sayfamız üzerinden kolayca gönderebilirsiniz.

 

“Kazan-Büyüt-Koru-Yaşa” 

Paylaş ve Duyur:

Yorumunu Paylaş

error: Finans ve Sigorta Blog içerikleri dijital hırsızlıklara karşı teknik ve hukuki koruma altındadır. Denemeyiniz.