Özel İşsizlik Sigortası Nedir?

Ad Blocker Saptanmıştır

Değerli Ziyaretçimiz, Finans ve Sigorta blogu ekibinin ödemeleri ve sitenin tüm giderleri sadece ve sadece online reklam gelirleriyle karşılanmaktadır.Site içeriklerimizde gezintiye başlamak için Finans ve Sigorta Blog özelinde ad blockerınızı devre dışı bırakmanızı önemle rica ederiz. Anlayışınız için çok teşekkür ederiz. Saygılarımızla Finans ve Sigorta Blog Ekibi

 

Özel işsizlik sigortası özellikle 2008 büyük mortgage krizinden itibaren çalışanların gündemine girmeye başladı.

 

Öngörülemeyen global ekonomik çalkantılar, ani şirket satın almaları, daralan sektörler işsizlik olgusunu ülkemizde ve tüm dünyada aşırı yaygınlaştırdı.

 

Devlet memuru olan yurttaşlar bu durumdan etkilenmezken, özel sektörde çalışmak gitgide daha da zorlu bir tercih halini aldı.

 

Kişisel ve aile yaşamının ani gelişen işten çıkarmalarda sekteye uğraması, devam eden kredi ve kredi kartı borçları gibi yükümlülükler konusu özel sektör çalışanlarının başlıca gündemi haline geldi.

 

Eğer siz de:

  • özel sektörde çalışıyorsanız ve
  • işinizi kaybederseniz borçlarınızı nasıl ödeyebileceğinizi merak ediyorsanız,
  • özel işsizlik sigortası nedir?
  • özel işsizlik sigortası şartları neler? gibi sorularınıza cevap arıyorsanız, bu yazımız sizin için.

 

ÖZEL İŞSİZLİK SİGORTASI NEDİR?

 

madeni-para

Özel işsizlik sigortası çoğu kez işten çıkarılma sonucu devletin tahsis ettiği işsizlik ödeneği ile karıştırılmaktadır.

 

Oysa ki özel banka işsizlik sigortası veya sigorta ve emeklilik şirketlerinin sunduğu bu sigorta türü farklıdır. 

 

Özel işsizlik sigortaları bordrolu çalışanların kendi kusur veya yetersizlikleri haricinde işverenleri tarafından işten çıkartıldıklarında devam etmekte olan borçlarını ödemelerine destek olan bir sigorta çeşididir.

 

Bu poliçeyi sunan farklı banka ve sigorta şirketlerinin poliçe kapsamı değişkenlik gösteriyor.

Öte yandan bu poliçeyi yaptıran bordrolu çalışanlar yaşayabilecekleri hazırlıksız işten çıkarılma durumunda  kendilerini güvence altına almış olurlar.

 

Bu özel sigorta türünün kredi kartı borçlarınızı ödemeye destek olan, kredi ödemelerini “x ay boyunca ödeyen” gibi çeşitli farklı özelliklerde olanları da banka ve sigorta sektöründe mevcuttur.

 

ÖZEL İŞSİZLİK SİGORTASI ŞARTLARI NELERDİR?

 

Bu sigorta çeşidi ağırlıklı olarak özel sektörde bordrolu olarak çalışmakta olan bireylere yöneliktir.

Çok sayıda özel banka ve özel sigorta-bankassürans şirketleri bu poliçe çeşitlerini sunmaktadır.

 

Her banka ve sigorta şirketinin bu sigortaya başvuran kişiler için belirledikleri başvuru şartları değişiklik gösterebilmektedir.

 

Kamuoyunda gelir koruma sigortası, kredi kartı işsizlik sigortası, kredi ödeme güvencesi sigortası gibi çok çeşitli türleri bulunan bu sigortaya sahip olmak için öncelikle ilgilendiğiniz özel banka ve sigorta kuruluşlarıyla iletişime geçmeniz ve o kuruluşun bu sigorta için belirlediği özel kriterleri öğrenmeniz gereklidir.

 

Başvuru kriterleri arasında ilgili iş yerinde “x süre kadar çalışmış bulunmak” gibi bankaların kendi özel şartları da yer alabilmektedir.

 

Özel sektörde ancak sigortasız, bordrosuz çalışanların bu sigortayı satın almasında sorunlar çıkabilmekte ve takip ettiğimiz kadarıyla başvuruları ne yazık ki geri çevrilmektedir.

 

Özel işsizlik sigortası poliçenize tercihinize göre vefat ya da maluliyet gibi teminatları da ekleterek bu riskler gerçekleştiğinde ailenizin ve sevdiklerinizin finansal mağduriyet yaşamasını da önlemiş olursunuz.

 

ÖZEL İŞSİZLİK SİGORTASI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

 

Bu sigorta poliçesine yönelik ilgi özellikle Coronavirüs salgını ile birlikte işten çıkartmalar, ücretsiz süresiz izne göndermelerle birlikte aşırı derecede artmıştır.

Normal şartlar altında en sağlıklı bilgiyi özel bankaların size en yakın şubelerine ya da büyük sigorta şirketlerinin merkezlerine gidilerek alabilirsiniz.

 

Ancak coronavirüs sebebiyle banka ve sigorta şirketleri hem normal mesai saatlerini kısalttıkları hem de şubelerde görevli personel sayısını azalttıkları için özel işsizlik sigortası online başvuru taleplerinde şu dönem patlama yaşanmaktadır.

 

Ülkemiz ve dünya genelinde bu pandemi döneminin ne zaman tamamen son bulacağı ve yaşamın ne zaman normal akışına döneceği belirsizliğini koruduğu için, işten çıkartılma sonucu borçlarınızın ödenememesi riskinizden bir an önce kurtulmak için online başvuru alternatifine yönelebilirsiniz.

 

ÖZEL İŞSİZLİK SİGORTASI DOĞUMU KARŞILAR MI?

 

ozel-issizlik-sigortasi-dogumu-karsilar-mi

ozel-issizlik-sigortasi-dogumu-karsilar-mi

 

Bu soru da bu özel sigortanın özel sağlık sigortaları ile karıştırılması sonucunda sıklıkla merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Doğum teminatı bu sigorta türünün temel teminatları (işsizlik, vefat,iş göremezlik v.b.) arasında yer almamaktadır.

 

Ancak:

  • ekonomik kırılganlıklar,
  • döviz dalgalanmaları ve benzeri sebeplerle hamilelik süresi dahilinde kendi kusuru dışında işten çıkartılabileceğini düşünen ve bu riskten kısmi olarak kurtulmak isteyen bordrolu çalışan kadın tüketiciler,
  • özel işsizlik sigortası teminatları arasında yer almayan doğum teminatını banka veya sigorta şirketi ile görüşüp “ek sözleşme düzenleterek” poliçelerine ekletmeyi teklif edebilirler.

 

Bu durumda hamilelik sürecinin doğasından kaynaklanabilecek “geçici iş göremezlik” ya da analık yardımı alınan dönemde gerçekleşen geçici iş göremezlik halleri de ek sözleşme yolu ile poliçeye dahil edilebilmektedir.

 

Ancak rutin olarak sunulmayan bu ek sözleşmelere eklenen teminatlar normalde poliçeye ödenecek tutarlara göre son derece yüksek prim maliyetlerine yol açabilir. 

 

Bu nedenle, doğum ve doğuma bağlı işsizlik, iş göremezlik gibi halleri güvence altına almak isteyebilirsiniz.

 

Bu durumda özel sağlık sigortası ve yatırım fonları, vadeli mevduat hesabı gibi seçeneklerde doğum ve doğum sonrası gereken tutarı biriktirmek, doğum planlamasına daha sonra yönelmek daha avantajlı bir olacaktır.

 

ÖZEL İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMLERİ NE KADAR?

 

Bu sigorta poliçesinin primleri için standart olarak bir rakam vermek olanaklı değildir.

Her özel banka veya sigorta şirketi poliçeniz için ödemeniz gereken prim tutarlarını hesaplarken yaşınızı, toplam kredi veya kredi kartı borcunuzu, poliçeye eklettireceğiniz teminatları (işten çıkartılmaya ek olarak maluliyet, geçici iş göremezlik, gündelik hastane teminatı veya vefat teminatı gibi) kalan kredi borç bakiyeniz, aylık kredi faiz oranı gibi kriterleri gözeterek size özel prim tutarını hesaplamaktadır.

 

Hesaplanan toplam prim tutarınızı yıllık peşin veya taksitler halinde ödemeyi seçebilir; tercihinize göre vadesiz hesabınızdan veya kredi kartı üzerinden sorunsuzca ödeyebilirsiniz.

 

ÖZEL İŞSİZLİK SİGORTASI ZORUNLU MU?

 

Özel işsizlik sigortası zorunlu mu?” sorusu özellikle BES (bireysel emeklilik) yaptırma edimi  yıllar boyunca kamuoyuna “gönüllü katılıma dayalı” şeklinde tanıtılıp sonrasındaki süreçte zorunlu hale getirildikten sonra kamuoyunda daha çok sorulur oldu.

 

Şu anki yasal düzenlemeler doğrultusunda özel işsizlik sigortası poliçesi satın almak kesinlikle zorunlu değildir. 

 

Ancak ülkemizde ve dünyada gözlemlenen kronik ve yapısal işsizlik sorununun boyutları dikkate alındığında özellikle özel sektörde bordrolu olarak çalışan her bireyin bu sigortayı satın alması çok akıllıca bir yatırım olur.

 

Aniden gelişen şirket satılmaları, çalışılan departmanın kapatılması, kar marjlarının düşmesi sonucu şirketin küçülmeye gitmesi gibi sebeplerle çok sayıda çalışan birdenbire işsiz, borçlu ve çaresiz bir konuma itilmektedir. Bu tüketim çağında bu durum, alınamayacak kadar büyük bir risktir.

 

Ekonomik dalgalanmaların, özel sektördeki kaygan zeminin hakim olduğu ülkelerde zorunlu olmamakla beraber, çalışmaya devam ederken her bireyin kendisine özel işsizlik sigortası yaptırması çok kritik ve neredeyse hayat kurtaran bir tedbirdir.

 

Not: Özel işsizlik sigortası yaptıran çalışanların bu bilgiyi ofis ortamında paylaşmamaları kendi menfaatleri gereğidir.

 

Aksi halde işverenlerin “Bu kişinin nasıl olsa özel sigortası var.” diye düşünerek kişiyi daha kolayca işten çıkarttığının sayısız örnekleri görülmüştür.

 

ÖZEL İŞSİZLİK SİGORTASI YAPAN BANKALAR 2021

 

İşsizlik rakamlarının olağanüstü kaygı verici boyutlara ulaştığını gözlemleyen hemen hemen tüm büyük özel banka ve sigorta /emeklilik şirketleri sigorta ürün portföylerine özel işsizlik sigortası ürününü eklediler.

 

Bu tür bir ürünü seçerken küçük ölçekli acente veya temsilciliklerden ziyade banka ve sigorta şirketlerinin kendi merkezlerinden poliçenizi satın almanız olası karışıklıkları önleyecektir.

 

Büyük alternatifler arasında özel işsizlik sigortası Yapı Kredi, özel işsizlik sigortası TEB, Garanti BBVA gibi profesyonel kurum ve kuruluşlardan güvenle teklif alabilirsiniz.

 

Keza maaş hesabınız Ziraat Bankası’nda ise özel işsizlik sigortası ziraat poliçeleri de sizin için avantajlı bir seçenek olabilecektir.

 

EN İYİ ÖZEL BANKA İŞSİZLİK SİGORTASI HANGİSİ?

 

İşten çıkartılma gibi çok kritik bir riski güvence altına alan en doğru ürünü bulma isteği son derece normal.

 

Özellikle Türk bankacılık ve sigortacılık sektöründeki yüz güldürücü geliştirmelerle işsizlik sigortası konusunda tüketicileri çok geniş bir ürün yelpazesi karşılıyor.

 

Böyle olunca en iyi banka işsizlik sigortası hangisi sorusu gündeme geliyor.

Bu noktada “en iyi” özel poliçe kavramının çok göreceli olduğunu belirtmek isteriz.

 

Özel işsizlik sigortası finansbank, özel işsizlik sigortası akbank gibi onlarca rakip poliçe tercihinize sunulmuş durumda.

 

Alternatifler arasında seçim yaparken önerimiz en az 3 farklı banka veya sigorta şirketinden teklif almanız ve teminatları, prim ödeme şartlarını gözden geçirerek karar vermenizdir.

 

Bununla birlikte çalıştığınız şirketin maaş hesabının bulunduğu bankayı seçmeniz sizin için ekstra avantajlar sağlayabilir.

 

İŞSİZLİK SİGORTASI YAPTIRMAK HAKKINDA SON SÖZ

 

Dünyada ve ülkemizde gözlemlenen ürkütücü işsizlik rakamları ve işsizliğe bağlı depresyon, boşanma, intiharlar gibi üzüntü verici olgular geleceğe umutla bakmayı her birey için zorlaştırıyor.

 

Bu yapısal ekonomik ve sosyolojik sorunu bir anda düzeltmek olanaklı olmadığına göre kişilere düşen kendi kişisel önlemlerini almaktır diye düşünüyoruz.

 

Sigorta sistemleri, ilgili risk gerçekleştikten sonra satın alınamazlar.

Bir diğer deyişle işsizlik sigortası yaptırmak için bilfiil işte çalışırken harekete geçmek gerekiyor.

 

Bazı özel bankalar bu sigortadan tazminat alabilmek için işten çıkarılma öncesi “şu kadar ay o şirkette çalışmış olma” gibi kriterlere sahip olduğundan, bu poliçeyi henüz çalışırken ne kadar erken satın alırsanız mağdur olma riskinizden o oranda kurtulmuş olursunuz.

 

Dileriz bu poliçeden doğan haklarınızı almak için asla işten çıkarılma gibi travmatik bir deneyimi hiç yaşamazsınız ama yaşarsanız da bu özel sigortayla yeni bir işe girinceye dek mevcut ödemelerinizi güvenle yapmaya devam edersiniz.

 

Özel işsizlik sigortası hakkındaki yaygın soru işaretlerini bu yazımızda sizler için gidermeye çalıştık.

 

 👉İçeriğimizi yararlı bulduysanız lütfen sosyal medyada paylaşarak Finans ve Sigorta Blog‘a destek verin. Bilgiyi yaymada desteğiniz bizim için çok değerli.

👉 Yorumlarınızı aşağıdaki yorum sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Blogumuzda görmek istediğiniz finans, sigorta, dijital ekonomi gibi başlıklardan içerik konularını bize İLETİŞİM sayfamızdan göndererek bir sonraki yazımızın ne hakkında olacağını siz seçebilirsiniz.

 

Gelecek yazılarda buluşuncaya dek huzur, güven ve refah içinde kalın.

 

“Kazan-Büyüt-Koru-Yaşa” 

Paylaş ve Duyur:

Yorumunu Paylaş

error: Finans ve Sigorta Blog içerikleri dijital hırsızlıklara karşı teknik ve hukuki koruma altındadır. Denemeyiniz.