Sermayesiz Yapılabilecek En Karlı İş Fikirleri Neler?

Ad Blocker Saptanmıştır

Değerli Ziyaretçimiz, Finans ve Sigorta blogu ekibinin ödemeleri ve sitenin tüm giderleri sadece ve sadece online reklam gelirleriyle karşılanmaktadır.Site içeriklerimizde gezintiye başlamak için Finans ve Sigorta Blog özelinde ad blockerınızı devre dışı bırakmanızı önemle rica ederiz. Anlayışınız için çok teşekkür ederiz. Saygılarımızla Finans ve Sigorta Blog Ekibi

 

Sermayesiz yapılabilecek işler neler olabilir?

Kendi işimi kurmak istiyorum ama param yok.

 

Sermayesiz ticaret yapmak olanaksız mı?

 

Son dönemde çoğu kişinin aklından geçen bu sorular sizi de meraklandırıyorsa bu içeriğimiz sizin için.

 

Ülkemiz gençlerinin %60’ından fazlası yapılan anketlerde en büyük hayalinin devlet memuru olmak olduğunu belirtmişti anımsarsanız.

Geri kalan %40’ın da büyük çoğunluğu özel sektöre yöneleceğini söylemişti.

 

Ancak özellikle son yıllarda Z kuşağının iş yaşamına yönlenişinde önceki nesillere göre farklılıklar var.

Bu kuşak sabah 9 akşam 6 bir ofiste emir altında hiyerarşik düzende çalışmayı tercih etmiyor.

 

Giderek artan şekilde ülkemizde online dünyanın olanaklarından da yararlanarak kendi işini kurmak, girişimcilik yapmak isteyenler artıyor.

Şirketleşme aşamasını ertelemek isteyenler ise çoğunlukla sermayesiz para kazanma fikirleri üzerinde düşünmeye başlıyor.

 

Aynı şekilde deneyimli profesyoneller arasında da kendi işimi kurmak istiyorum artık diyenler arttı.

Gel gelelim sermaye sahibi olmamak girişimci olmak isteyenleri frenliyor.

Çoğu zaman harika iş fikirleri birer hayal olarak kalıyor.

 

İş kurmak, kendi işini yapmak denince eski dünyadan kalan bir algı var.

Büyük sermayelere sahip olmak, atadan dededen holding devralmak gibi avantajlar gerektiği sanılıyor.

 

Oysa girişimci ruha sahip olanlar, başkasının işinde çalışmak istemeyenler için sermayesiz iş kurmak hiç de sanıldığı kadar zor değil.

İçeriğimize bir bakın bakalım; sermayesiz işler içinden hangisi size ve hayallerinize daha uygun?

sermayesiz-yapilabilecek-isler

sermayesiz-yapilabilecek-isler

SERMAYESİZ PARA KAZANMA FİKİRLERİ NELER OLABİLİR?

 

Kurumsal ortam size göre değilse, ofis politikaları, kılık kıyafet yönetmelikleri bana göre değil ben kendi yeteneklerim doğrultusunda özgürce çalışıp para kazanmak istiyorum diyorsanız şu alternatiflere göz atın:

1.Son dönemde sermayesiz yapılabilecek işler arasında seo danışmanı olmak çok cazip:

Online pazarlama, dijital pazarlama, web evreni ile haşır neşir olmak, web sitelerini Google yönergelerine uygun hale getirmek, site içi sağlığı çalışmaları ve arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları yapmak becerileriniz arasındaysa yaşadınız.

 

Google güncellemeleri ve dijital pazarlama alanındaki gelişmeler sonrası web sitelerinin amatörce yönetilerek başarılı olma, Google trafik çekme, rakiplerden üst sıralarda yer alma şansları kalmadı.

 

İster bireysel kullanıcılar, ister kurumsal markalar olsun SEO etkili şekilde yapılmazsa başarı olanaksız hale geldi.

SEO UZMANI olmak bu çağda hem serbest meslek sahibi olup hem çok ciddi kazançlar elde etmek için biçilmiş kaftan.

 

SEO danışmanlığı hizmeti vermek size kurumsal şirketlerde çalışarak elde edeceğinizin çok üstünde tutarlar kazandırır.

Sermayesiz işler arasında hem özgür olup hem çok para kazanmak isteyen yetenekli kişiler için en cazip seçenekler arasında.

 

2. Influencer Olun: Son yılların en top mesleklerinden bir tanesi de influencerlık.

 

Instagrammer olmak, milyonlarca takipçiye sahip olup kitlelerin düşünce, yaşam tarzı, tüketim tercihleri üzerinde etkili bir kişi olmak çok zor olduğu kadar olağanüstü de kazançlı.

 

Giyim, kozmetik, sağlık, sanat, spor, ev dekorasyonu aklınıza gelecek her büyük endüstri günümüzde ürün ve hizmetlerini kamuoyuna tanıtmak ve satmak için influencer marketing yöntemini tercih ediyor.

 

Bu yöntemde eğer başarılı ve çok etkileşim alan bir iNSTAGRAM hesabınız varsa, markalarla sponsorluk anlaşmaları yaparak her paylaşımınız için asgari ücretin kat kat üstünde tutarlarda para kazanabilir ve kurumsal alana hiç bulaşmadan kendi İnstagram hesabınızın patronu olabilirsiniz.

 

Sermayesiz yapılabilecek işler arasında en karlı seçeneklerden biri olan influencer olmak için planlamanızı yapıp hesabınızın takipçilerini arttırarak önce kendinizi markalaştırmanıza ihtiyaç var.

Bunu 1 kez başardığınızda influencer marketing ajansı ekipleri sizinle iletişime

girerek markalarla reklam ve sponsorluk anlaşmaları yapmanız için size işbirliği teklif edeceklerdir.??

 

???İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Influencer Marketing Avantajları:Milenyumda Bir Kazanan Olmak 

 

 

blog-acmak-blog-kazanclari

blog-acmak-blog-kazanclari

 

3. Blog Açın ve Sermayesiz Yapılabilecek İşler Arasındaki En Karlı Seçeneklerden Birine EVET deyin:

Blog açmak ülkemizde henüz ABD ve AVRUPA’da olduğu gibi dev bir endüstri değil.

Toplumumuz çok para kazanmak için ya sabahtan akşama bir ofise giderek çalışmak ya da holdingler yönetmek gerektiğini düşünüyor.

 

Oysa başarılı, markalaşmış bir blog açmak sizin için hayat dönüştüren bir karar olabilir.

Blog açarak para kazanmak sermayesiz işler arasındaki en zekice hamlelerden bir tanesi.

 

Eğer orta seviye İngilizce biliyorsanız, herhangi bir alanda (teknoloji, sağlık, hukuk, güzellik, çocuk bakımı, yemek tarifleri v.b.) geniş bilgiye sahipseniz İngilizce blog açmak size sermayesiz kazanç anlamında çok şey katar.

 

Çok yüksek maliyetlerle WordPress kullanarak, özel sunucu kiralayarak blog açmak zorunda da değilsiniz.

Yeteneğinize ve uzmanlığınıza güveniyorsanız Blogger üzerinden (promosyon dönemlerinde sadece 1 dolar karşılığı bir alan adı (domain) satın alabilirsiniz.

 

Böylece Blogger blogunuza bağlayarak) ücretsiz temalarla blogunuzu 20 dakikada oluşturabilirsiniz.

Alanınız hakkında keyif aldığınız ilginç, bilgilendirici veya eğlendirici içeriklerinize blogunuza Google reklamları alabilir, markalarla doğrudan reklam anlaşmaları yapabilirsiniz.

Böylece döviz bazında 1000-2000 hatta 4-5 yıl içinde 7000-8000 dolar düzeyinde gelirlere erişebilirsiniz.

 

4. Serbest İçerik Üreticisi veya Editör Olun: Dünyada her 24 saatte bir yüz binlerce site açılıyor. Tüm bu siteleri öne çıkartan, ayakta tutan şey ise site trafiği getiren içerik üretimi.

Eğer yazma yeteneğinize, anlatım dilinize güveniyorsanız sermayesiz yapılabilecek işler içinde en özgür olanlardan biri editör olmak veya sitelere içerik üretmek.

İçerik Evreni veya İçerik Bulutu gibi şirketlerle görüşerek serbest içerik üreticisi veya içerik editörü olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

 

Bu çalışma türünde çalışacağınız günleri, iş kabul edeceğiniz sektörleri, yazacağınız içerik çeşitlerini tamamen siz belirliyorsunuz.

 

Sermayesiz kazanç getiren serbest işler arasında Starbucks’da kahvenizi yudumlarken laptopunuzla keyifli içerikler üreterek özgürce para kazanabilirsiniz.

Tüm şirketlerin günlük yenilenen devasa sayıda içeriğe ihtiyacı olduğundan sermayesiz para kazanmak isteyenler için oldukça cazip bir çalışma modeli bu.

 

5. Köpek Eğitmenliği Yapın: Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan bir başka sermayesiz kazanç modeli de serbest köpek eğitmenliği.

Özellikle ABD’de çok yaygın ve çok kazançlı bir sermayesiz iş olan köpek bakıcılığı ülkemizde de giderek popülerleşiyor.

Köpekler kedilerden farklı olarak düzenli yıkanma, detaylı beslenme planlarıyla beslenme, egzersiz yaptırılma gibi ihtiyaçlara sahip.

 

Çalışan köpek sahipleri ise tüm bu işleri yapabilecek zamana sahip değil.

Eğer köpeklerle iletişiminiz iyiyse, bu alanda kapsamlı bilgi ve deneyiminiz varsa serbest köpek eğitmenliği yapabilir, çalışma saatlerinizi ve düzeninizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

 

6.İşletmeler İçin Serbest Catering Hizmeti Verin: Baştan iyi planlayıp yaşama geçirdiğinizde sizi markalaştırabilecek en çekici sermayesiz iş modellerinden biri de serbest catering hizmeti vermektir.

Çevrenizdeki herkes size elinizin lezzetini övüyorsa, değişik dünya mutfakları hakkında bilginiz ve size özel yemek tarifleriniz varsa neden bu yeteneğinizi işletmelere kiralayarak sermayesizce kendi işinizi yapmayasınız?

 

Muhitinize yakın şirketlerle görüşerek bu şirketlerin çalışanları için örneğin glutensiz tatlılar, vegan öğle yemeği menüleri, klasik Osmanlı mutfağı çeşitleri hazırlayabilir; aylık ve yıllık anlaşmalar yaparak çok ciddi gelirler elde edebilirsiniz.

Günümüzde sağlıklı ve ev yapımı yemeklere olan ilgi çok arttığı için çalışanlar da artık öğle yemeklerinde sağlıksız fast foodlar, kolestrol canavarı yiyecekler tüketmek istemiyor.

 

Evinizin güvenli ortamında hazırladığınız ve çok beğenilen yemeklerinizi serbest catering hizmeti haline getirerek sermayesiz yapılabilecek işler arasında en keyiflilerden birini hemen seçebilirsiniz.

 

7. Stok Fotoğrafçılığı Yapın:

Küçüklüğünüzden beri fotoğraflara merakınız varsa, çevrenizde selfielerin efendisi diye anılıyorsanız, portre, doğa, hayvan görüntülemeleri veya düğün davet etkinlik fotoğraflarınız çok beğeniliyorsa stok fotoğrafçılığı tam size göre olabilir.

Görsel ve dijital bir dünyada yaşadığımız bu çağda çekici, farklı, temalı özel fotoğraflara ilgi büyük.

 

Fotoğrafçılığa gönül vermiş kişilere döviz bazında yüksek kazanç sağlayan çok sayıda stok fotoğraf siteleri var.

En beğendiğiniz fotoğraflarınızı bir dijital portföy haline getirip büyük ve prestijli stok fotoğrafçılık siteleri üzerinden yüksek gelirler elde edebilirsiniz.?

 

stok-fotografciligi

stok-fotografciligi

 

8. Özel Ders Hocası Olarak Kendinizi Markalaştırın: 

Günümüzde eğitim sistemindeki aksaklıklar, yetersizlikler başarılı olmak isteyen gençlerin takviye ders almasını neredeyse şart hale getiriyor.

Eğer özellikle İngilizce, matematik, fizik ve kimya gibi dallarda bilgiliyseniz alanınızda prestijli bir hoca olabilir ve neredeyse küçük bir servet edinebilirsiniz.

 

Öğrencilerin evlerine dahi gitmeden, günümüz olanaklarıyla görüntülü takviye dersler vererek ulaşıma zaman ve para harcama sorunundan da kurtulabilirsiniz.

Linkedin, Youtube, Udemy gibi mecralarda branşınızla ilgili kendinizi tanıttıktan bir süre sonra sizin çaba harcamanıza dahi gerek kalmadan öğrenciler veya velileri özel ders talebi için kapınızı çalacaktır.

 

OKUMA ÖNERİSİ ???  En İyi Freelance Para Kazanma Siteleri 2022 Hangileri?

 

9. Seslendirme (Dublaj) Sanatçısı Olun: 

Filmler, diziler, çizgi filmler, animasyonlar, YouTube kanalları v.b. mecralardaki üretimler arttıkça seslendirme hizmetlerine olan ihtiyaç da katlanarak artıyor.

Çevrenizde hep beğenilmiş bir ses tonuna, diksiyona, artikülasyona sahip bir kişiyseniz yaşadınız.

 

Serbest dublaj sanatçısı olarak çok ciddi tutarlarda gelirlere merhaba demeniz işten değil.

Hele de yabancı dillerde, özel bir aksana hakimseniz yaşadınız. ??

 

Parizyen aksan, kanadiyen aksan, british aksan gibi özellikleriniz varsa Freelancer ya da Fiverr gibi platformlarda üyelik açabilirsiniz.

Böylece seslendirme hizmetleriniz karşılığında döviz cinsinden gelirler elde edebilirsiniz.

 

İş aldığınız markaların sayısı ve referanslarınız arttıkça iş başı talep ettiğiniz tutarları arttırabilir ve dublaj konusunda kendinizi markalaştırabilirsiniz.

 

10.Gölge Yazar (Ghost Writer) Olun: 

 

Öyle bir çağdayız ki, Andy Wharol’un dediği gibi “Herkes 15 dakikalığına da olsa meşhur.”

Roman, öykü, deneme yazmak, ün ve para kazanmak isteyenlerin sayısı günden güne katlanarak artıyor.

 

Hevesli kişiler artık kitap bastırmak için eskisi gibi yayın evlerinin beğenisine, insafına kalmış değil.

 

Hatta yazarlık konusunda en ufak yeteneği, alt yapısı olmayan kişiler bile “kitap yazmış biri” olarak piyasaya çıkabiliyorlar inanılmaz şekilde.

Eğer edebiyat alanında birikiminiz varsa, kaleminiz kuvvetliyse kolları sıvayın.

Öte yandan kendi adınızla kitap çıkartmayı tercih etmiyorsanız piyasadaki pek çok yazarın “gölge yazar” hizmeti aldığını bilmelisiniz. Evet.

 

Bu kişiler kalemi kuvvetli gölge yazarlar ile anlaşıyorlar.

 

Kitaplarını bu kişilere yazdırıp “son kitabım” şeklinde gölge yazarların kaleme aldığı kitaplardan paralar kazanıyorlar.

 

Ghost writer (gölge yazar) olarak yeteneksiz kişiler adına kitaplar, denemeler yazarak hem yüksek ön ödeme hem de kitabın satışlarından telif payı alabilirsiniz.

 

Kaleminize güveniyorsanız bu sermayesiz iş modeliyle hatırı sayılır gelirler elde edebilirsiniz.

 

OKUMA ÖNERİSİ ??? Freelance Para Kazanmak Kimlere Uygun? Freelance Çalışma Avantajları Nelerdir?

 

SERMAYESİZ İŞLER HAKKINDA SON SÖZ

 

Sermayesiz yapılabilecek işler arasında en keyifli ve en karlı olabilecekleri sizler için listeledik.

Aileniz, çevreniz sizi istemediğiniz halde kurumsal ortama yöneltiyorsa sosyal baskılara aldırmadan kendi işinizi kararlılıkla yapın.

Yazılım uzmanlığı, seo danışmanlığı, influencer olmak, para kazandıran bir blog açmak gibi alternatifler sizi bordro mahkumu olmaktan kurtaran çok avantajlı alternatiflerden bazıları.

 

Yaşınız çok ilerleyip sonra keşke yapsaydım dememek için bugünden başlayın.

Kendinizi iyi tanıyarak, yeteneklerinizi kimseye maaş karşılığı kiraya vermeden kendi hesabınıza çalışarak özgür ve kazançlı bir iş yaşamı kurabilirsiniz kendinize.

Sermayesiz kazanç altyapınızı kurup birkaç yıl ilerledikten sonra dilerseniz şirketleşebilirsiniz de.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: “Sanal Ofis Nedir?Nasıl Kurulur?”

 

? Sermayesiz yapılabilecek işler içeriğimizde kendinize en yakın bulduğunuz iş hangisi oldu?

Bu işleri yaparak para kazanma deneyiminiz oldu mu?

Aşağıda yorum sekmesinde görüş ve deneyimlerinizi okumayı merakla bekliyoruz.

 

 

?İçeriğimizi ilham verici bulduysanız sosyal medyada sevdiklerinizle paylaşarak Finans ve Sigorta Blog’a destek verebilirsiniz. ?

Bir sonraki içeriğimize dek özgür ve kazançlı işler sizinle olsun.

“Kazan-Büyüt-Koru-Yaşa”

Paylaş ve Duyur:

Yorumunu Paylaş

error: Finans ve Sigorta Blog içerikleri dijital hırsızlıklara karşı teknik ve hukuki koruma altındadır. Denemeyiniz.