Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Ad Blocker Saptanmıştır

Değerli Ziyaretçimiz, Finans ve Sigorta blogu ekibinin ödemeleri ve sitenin tüm giderleri sadece ve sadece online reklam gelirleriyle karşılanmaktadır.Site içeriklerimizde gezintiye başlamak için Finans ve Sigorta Blog özelinde ad blockerınızı devre dışı bırakmanızı önemle rica ederiz. Anlayışınız için çok teşekkür ederiz. Saygılarımızla Finans ve Sigorta Blog Ekibi

Bugünkü içeriğimizde sizler için tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar dosyasını açıyoruz.

Sağlık politikalarındaki güncellemeler sonucu ülkemizde giderek artan bir özel sağlık hizmeti alma talebi oluştu.

Ancak özel sağlık hizmetlerindeki yüksek ücretler toplumumuzun önemli bir bölümü tarafından neredeyse karşılanamayacak kadar yüksek hale geldi.

 

Ani gelişecek kaza, hastalık, yaralanma v.b. durumlarda özel sağlık sigortası yaptırmamış yurttaşlarımız ciddi mağduriyetler yaşıyor.

Bu durumu önlemek ve sağlık harcamalarında güvence sahibi olmak için özel sağlık sigortası edinmek kritik önemde bir yatırım.

Özel sağlık sigortalarına ek olarak çok merak edilen ürünlerden bir tanesi de tamamlayıcı sağlık sigortası.

Bu poliçe türü konusundaki kafa karışıklığını gidermek istedik.

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar, fiyatı ne düzeydedir, tamamlayıcı sağlık sigortasının özel sağlık sigortasından farkı ne gibi sorularınız için aşağıda kapsamlı içeriğimizi hemen okumaya koyulabilirsiniz.

 

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NELERİ KAPSAR?

 

tamamlayici-saglik-sigortasi-neleri-kapsar

tamamlayici-saglik-sigortasi-neleri-kapsar

Kamuoyunda yeterince bilgilendirme yapılmadığını düşündüğümüz bir konu bu.

 

Ürün ve poliçe çeşitliliği fazla olunca tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar, ne işe yarar, farkı ne gibi soru işaretleri bir parça havada kalıyor.

 

Özel sağlık sigortası poliçelerine göre tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları, ücretleri nedir, alırsanız kendinize ne sağlayacaksanız merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken poliçenize çok sayıda tercih ettiğiniz teminatı ilave ettirebilirsiniz:

 

Ayakta tedaviler, yatarak tedaviler, mini cerrahi uygulamalar, yoğun bakım hizmetleri, laboratuvar tanı ve tahlilleri, diyaliz uygulamaları, kemoterapi tedavileri, radyoterapi, organ nakilleri tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamındaki teminatlar arasındadır.

Hamilelik ve doğum teminatını yatarak veya ayakta tedavi teminatlarına ilave olarak tercihinize göre poliçeye ekletebilirsiniz.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar sorusu öncelikle bu poliçe çeşidinin ne olduğunu tanımlamayı gerektiriyor.

Çoğu zaman tamamlayıcı sağlık sigortaları özel sağlık sigortaları ile karıştırılabiliyor.

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK ile anlaşması bulunan sağlık kurumlarında sunulan sağlık hizmetleri kapsamında tahsil edilen ek ödeme ve fark bedellerini ödemeden birinci sınıf sağlık hizmeti alabilmeyi sağlayan özel bir sigorta çeşididir.

Poliçe kapsamında anlaşmalı kurumlarda hizmetlerini alan bireylere oluşan fark bedelleri yansıtılmıyor ve tamamlayıcı sağlık sigortası şirketi tarafından karşılanıyor.

 

Devlet tarafından desteklenen tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeleriyle, özel sağlık sigortası poliçesi bulunmayan SGK’lı bireylerin fark ücretlerini ödemeksizin nitelikli sağlık hizmetlerine ulaşabilmesi hedefleniyor.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NE İŞE YARAR?

 

👉Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak kendiniz için alabileceğiniz en iyi kararlardan bir tanesidir. Bu poliçeyi edindiğinizde özel sağlık sigortası poliçeleri ile kıyaslanamayacak kadar avantajlı tutarlara birinci sınıf sağlık hizmeti alabilirsiniz.

👉 İşveren konumundaysanız tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırıp vergisel avantaj elde edebilirsiniz.

 

👉 Aniden ortaya çıkan ve hazırlıksız yakalanabileceğiniz sağlık sorunlarında maddi mağduriyet yaşamazsınız.

Özel sağlık sigortanız yok diye yüklü sağlık harcamaları için borç bulmak veya bankalardan kredi çekmek durumunda kalmazsınız.

 

👉Devlet tarafından teşvik edilen, desteklenen güvenli ve kaliteli sağlık hizmetlerine sigorta poliçeniz sayesinde sorunsuzca erişirsiniz.

👉 SGK kapsamında anlaşmalı özel sağlık kurumlarından hizmet alırken, oluşan fark bedellerini sizin yerinize sigorta şirketiniz öder.

 

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASINDAN YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR?

 

Tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanma şartları arasında kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve aktif SGK ‘sının bulunması yer alıyor.

Yaşınız da sigorta şirketlerinin bu poliçeyi düzenleme konusunda dikkate aldığı bir kriter.

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası alımında üst yaş sınırı şirketten şirkete değişkenlik gösterebiliyor.

Çalışmakta olduğunuz SGK kapsamındaki işinizden ayrılmanız halinde SGK nızı aktif konumda tutabilmek için genel sağlık sigortası prim ödemelerini dışarıdan yapmaya devam etmeniz gerekiyor.

 

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI FİYAT ARALIKLARI NEDİR?

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat aralıkları da hayli merak edilen, araştırılan konular arasında yer alıyor.

Özel sağlık sigortalarında günümüzde hayli yükselmiş poliçe fiyatları, tamamlayıcı sağlık sigortaları da çok yüksek fiyatlı mı acaba gibi kaygılara yol açıyor.

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları yaşınıza, tercih ettiğiniz sigorta şirketine, poliçenize dahil ettireceğiniz teminatlara göre farklılık gösteriyor.

Özel sağlık sigortası poliçesi yerine tamamlayıcı sağlık sigortası teklif almakla ilgileniyorsanız tamamlayıcı sağlık sigortası allianz ya da tamamlayıcı sağlık sigortası anadolu adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

 

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI YAŞ SINIRI VAR MI?

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın almak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği noktalardan biri de tamamlayıcı sağlık sigortası yaş sınırı konusudur.

Özel sigorta şirketleri, bireyleri sigortalarken ortalama yaşam beklentisini baz alarak hesaplama yapıyorlar.

Yaşın ilerlemesi de yaşam süresinin azalması ve çeşitli hastalıklara yakalanma olasılığının artması anlamına geliyor.

 

Buna göre SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile koordineli işlev gören tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeleri düzenlenirken kişilerin yaşları da dikkate alınıyor.

Çok sayıda sigorta şirketi tamamlayıcı sağlık sigortası ürününü 0-65 yaş grubu arasında yer alan bireylere sunuyor.

Nadiren de olsa tamamlayıcı sağlık sigortası yapan kimi şirketler ise 55-60 yaşı üst limit olarak belirliyorlar.

 

Sigorta sektöründe kimi şirketler ise tamamlayıcı sağlık sigortası satın almak isteyen kişilerin yaşını baz alıyor.

Bu tüketiciler 60 yaşını geçmişlerse tamamlayıcı sağlık sigortası ürününü ileri yaşlara özel sigorta paketi olarak tanımlayarak sunuyorlar.

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi sahibi olmanın ön koşulu poliçe sahibinin aktif SGK sının bulunmasıdır.

Kişinin SGK’sı yok ise veya poliçe 0-18 yaş grubundan bir kişi için düzenlenecekse SGK’nın aktifleştirilmesi ve reşit olmayan bireyin kendi ailesi tarafından sisteme kayıt ettirilmesi gerekiyor.

 

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI TÜM HASTANELERDE GEÇERLİ MİDİR?

 

Poliçenizi satın alacağınız şirketten şirkete SGK ile anlaşmalı hastaneler zinciri de değişkenlik gösteriyor.

Her sigorta şirketi kendisine özel anlaşmalı kurumlar ağına sahiptir.

 

Özellikle sağlık hizmeti almak istediğiniz kurumlar varsa, o kurumların hangi sigorta şirketinin anlaşmalı kurumu olduğunu dikkate almalısınız.

İl ve ilçe bazında kendi ikametgahınıza en yakın konumda bulunan anlaşmalı kurumları tercih etmeniz sigorta şirketi seçiminde size kolaylık sağlayacaktır.

 

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI VERGİ İNDİRİMİ VAR MI?

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi özelliğiyle de çok tercih ediliyor.

Özel sektörde bordrolu olarak görev yapıyorsanız, tamamlayıcı sağlık sigortası poliçe primini ödediğinizi belgeleyen dekont vasıtasıyla vergi iadesi kolaylığından yararlanabiliyorsunuz.

 

İşletmelerde vergi avantajının hesaplanması işlevi kimi şirkette insan kaynakları departmanı tarafından, kimi şirkette ise muhasebe birimi tarafından yürütülüyor.

Prim dekontunuzu şirketinizdeki ilgili birime teslim ederek vergi avantajınızdan kolayca yararlanabilirsiniz.

Böylece poliçenizden elde ettiğiniz faydayı finansal açıdan da arttırabilirsiniz.

 

Serbest meslek sahibiyseniz ve gelir vergisi beyannamesi veriyorsanız, bildirdiğiniz gelirin maksimum %15’ine kadar vergi avantajından yararlanabilirsiniz.

Kamu görevlisi iseniz, tamamlayıcı sağlık sigortası primlerinizden kurumunuzun mutemeti aracılığıyla vergisel avantaj elde edebilirsiniz.

 

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI SON SÖZ

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar, teminatları nelerdir, kimler için uygundur ve tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları 2020 ne düzeyde gibi sorularınıza kapsamlı cevaplar sunduk bugün.

Sosyal devlet ilkelerindeki zayıflamadan en fazla etkilenen sektör ülkemizde tıp sektörü oldu.

Nitelikli sağlık hizmetlerine toplumun her kesiminin ulaşması hayli güçleşti maalesef.

 

Buna bağlı olarak özel sağlık sigortaları ve beraberinde geliştirilen tamamlayıcı sağlık sigortası mutlaka edinmeniz gereken hayati ürünler halini aldı.

Ancak kişisel veya ailevi öncelikler, çeşitli maddi yükümlülükler nedeniyle özel sağlık sigortası yaptırmayı erteleme durumunda olabilirsiniz.

 

Bu durumda oldukça cüzi fiyatlarla sunulan tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak kendiniz ve sağlığınız için atacağınız çok akıllıca bir adım olacaktır.

👉“Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar?” içeriğimizi yararlı veya nitelikli bulduysanız  sosyal medyada paylaşarak Finans ve Sigorta Blog’a destek olabilirsiniz.

 

Blogumuzda görmek istediğiniz içerik konularını ise editörlerimize İLETİŞİM sayfamızdan kolayca iletebilirsiniz.

Bir sonraki içeriğimize dek sağlıklı, huzurlu, varlıklı ve keyifli kalın.

“Kazan-Büyüt-Koru-Yaşa” 

Paylaş ve Duyur:

Yorumunu Paylaş

error: Finans ve Sigorta Blog içerikleri dijital hırsızlıklara karşı teknik ve hukuki koruma altındadır. Denemeyiniz.